BETRANŠĖJINIAI DARBAI

Horizontalus valdomas gręžimas

Dažniausiai naudojamas įrengiant nesavitakinius inžinerinius tinklus po antžeminiais statiniais, keliais ir geležinkelio bėgiais, po upėmis ir kitais vandens telkiniais. 

Horizontalaus gręžimo įrenginiais klojami polietileniniai, plieniniai arba specialūs ketiniai vamzdžiai.

Mikrotunelių įrengimas

Dažniausiai naudojama savitakinių linijų statyboje arba įrengiant praeinamus kolektorius inžineriniams tinklams.  Metodas taikomas, kai dėl infrastruktūrinių ar geologinių veiksnių yra labai sudėtingos sąlygos ir reikalingas ypatingas tikslumas. 

Mikrotunelio gręžimo įrenginiais klojami specialūs plieniniai, polimerbetoniai, stiklo pluošto ar keramikiniai vamzdžiai. Mikrotuneliavimo metodu galima kloti vamzdžius nuo 200 mm skersmens iki 2000 mm ir daugiau.

Vamzdžių kalimas

Naudojama įvairių inžinerinių tinklų plieniniams dėklams įrengti po keliais, geležinkeliais, pylimais.  Pneumatiniais vamzdžių kalimo įrenginiais klojami 200 – 1400mm skersmens plieniniai vamzdžiai.

Vamzdžių stūmimas

Naudojama įvairių inžinerinių tinklų plieniniams dėklams įrengti po keliais, geležinkeliais, pylimais. Hidrauliniais vamzdžių stūmimo įrenginiais klojami plieniniai 300 – 1400mm skersmens vamzdžiai.

Laisvas įtraukimas

Naudojamas susidėvėjusių slėginių ir savitakinių vamzdynų atnaujinimui, kai eksploatacinės sąlygos leidžia ženkliai sumažinti senojo vamzdžio skersmenį. 

Įvairiais traukimo įrengimais į senąjį vamzdį įtraukiami polietileniniai, polipropileniniai, stiklo pluošto vamzdžiai.

Priverstinis įtraukimas

Naudojamas susidėvėjusių slėginių ir savitakinių vamzdynų atnaujinimui, kai eksploatacinės sąlygos neleidžia sumažinti arba reikalauja padidinti senojo vamzdžio skersmenį. 

Statinio arba dinaminio vamzdžių laužymo įrenginiais yra sulaužomas senasis vamzdis, o vietoje jo įtraukiami nauji polietileniniai vamzdžiai, kurių skersmuo yra lygus arba didesnis už renonvuojamo vamzdžio diametrą.

Prigludęs įtraukimas

Naudojamas susidėvėjusių, dažniausiai slėginių vamzdynų atnaujinimui, kai eksploatacinės sąlygos leidžia nedaug sumažinti senojo vamzdžio skersmenį. Tai būdas, kai naujo vamzdžio skersmuo prieš įtraukiant į renovuojamąjį vamzdį yra sumažinamas, o vėliau atstatomas iki nominalaus diametro. Vamzdžio sumažinimas gali būti atliekamas tiesiog statybvietėje arba gamykloje.

Vamzdis sumažinamas statybvietėje : nauji polietileniniai vamzdžiai specialiu kalibravimo įtaisu sumažinami iki skersmens mažesnio už renovuojamo vamzdžio vidinį skersmenį ir hidraulinių traukimo įrenginių pagalba įtraukiami į senąjį vamzdį.

Įtraukti vamzdžiai, dėka “atminties “ efekto atgauna savo nominalųjį dydį ir tampriai priglunda prie senojo vamzdžio. Šiuo būdu galima renovuoti iki 1100mm skersmens vamzdžius.

Vamzdis sumažinamas gamykloje: gamybos procese vamzdis yra sulenkiamas išilgine ašimi į taip vadinamą “U” arba “Ω” formą ir suvyniojamas į rulonus. Statybvietėje vamzdis traukimo gervės pagalba įtraukiamas į renovuojamą vamzdį ir po to, panaudojant karšto garo slėgį, yra išpučiamas iki nominalaus skersmens, ko pasekoje naujasis vamzdis tampriai priglunda prie renovuojamo vamzdžio sienelių. Šiuo būdu galima renovuoti iki 500mm skersmens vamzdžius.

CIPP - Vamzdžių aptaisymas vietoje polimerizuojamais vamzdžiais

Naudojamas suirusių savitakinių ir slėginių vamzdynų atnaujinimui, kai leidžiama tik minimaliai sumažinti senojo vamzdžio skersmenį, bet tuo pačiu būtina atstatyti mechaninį vamzdžio atsparumą. Šio metodo privalumai ypatingai pasireiškia vietovėse, kur absoliučiai nepageidaujami ar neįmanomi jokie žemės kasinėjimo darbai.

Į renovuojamą vamzdį įtraukiama ir išpučiama epoksidinėse dervose išmirkyto audinio “rankovė”, kuri po dervų polimerizacijos sukietėja ir eksploatuojama kaip naujas vamzdis. Dervų polimerizacija gali būti atliekama panaudojant karšto vamdens ir garų šilumą, arba panaudojant švitinimą ultravioletiniais spinduliais.

Dervų polimerizacija naudojant ultravioletinius (UV) spindulius: „Rankovės“ nešančioji medžiaga yra stiklo audinys (Glass-Fibre Reinforced Plastic) impregnuotas poliesterio (UP) ir/arba vinilesterio (VE) dervomis . Dervos polimerizaciją sukelia jose esančios į UV šviesą reaguojančios dalelės . Medžiaga pasižymi ypatingai dideliu atsparumu deformacijai, todėl užtikrinamas mažiausias renovuojamo vamzdžio skersmens sumažinimas . Taikant šį polimerizacijos metodą , renovuojami 150mm - 1600mm diametro vamzdžiai.

Dervų polimerizacija naudojant garų ar karšto vandens šilumą: “Rankovės” nešančioji medžiaga yra sintetinio pluošto (Synthetic Fibre) audinys išmirkytas dervose, kuriose polimerizacija vyksta veikiant šilumai. Medžiagos atsparumas deformacijai yra maždaug tris-keturis kartus mažesnis už stiklo audinio, todėl renovuojamo vamzdžio skersmuo sumažinamas daugiau, nei taikant UV technologiją. Taikant šį polimerizacijos metodą , renovuojami 150mm - 2000mm diametro vamzdžiai.

Vamzdžių aptaisymas iš vidaus spiraline juosta

Šiuo metodu renovuojami įvairaus profilio savitakiniai buitinių ir lietaus nuotekų vamzdynai, siekiant pagerinti hidraulinį efektyvumą ir atstatyti mechaninį atsparumą. Atsižvelgiant į keliamus renovacijai reikalavimus, naudojama įvairaus profilio, iš PVC arba HDPE pagaminta juosta, kuri vyniojimo mašinos pagalba išvyniojama ir surakinama tarpusavyje vamzdžio viduje. Priklausomai nuo vamzdžio formos, juostos profilio, sudėties bei juostos išvyniojimo vamzdyje būdo, SPR metodu gali būti renovuojami nuo 150mm iki 5500mm vamzdžiai.

Vamzdžių vidinis padengimas

Naudojamas koroduojančių tačiau nesuirusių plieninių ir ketinių vamzdynų atnaujinimui, siekiant prailginti jų ilgaamžiškumą ir pagerinti vandens kokybę.  Vidinio vamzdyno paviršiaus padengimui naudojami cementiniai arba epoksidinių dervų mišiniai.

Šulinių vidinis padengimas

Naudojamas senų gelžbetoninių šulinių atnaujinimui siekiant prailginti jų ilgaamžiškumą ir užtikrinti hermetiškumą.

Specialiais aukšto slėgio įrenginiais vidinis šulinio paviršius išpurškiamas cementiniais arba epoksidinių dervų mišiniais.